Stresujesz się przed pierwszą jazdą? To naturalne uczucie przed tym co nowe i nieznane. Niżej znajdziesz praktyczne porady, które pozwolą Ci się przegotować do pierwszych zajęć praktycznych, a dobre przygotowanie z pewnością zmniejszy Twój poziom stresu. To już połowa sukcesu. 

Wykorzystaj teorię w praktyce

Oczywiście instruktor na pierwszych zajęciach nie będzie Cię odpytywał z teorii, niemniej jednak dla własnego komfortu i szybszego przyswojenia umiejętności warto przypomnieć sobie podstawowe zagadnienia jak zasady pierwszeństwa na drodze, zasady jazdy prosto i zasady skrętu w prawo jak również zapoznać się z innymi wpisami na blogu. Z pewnością będziesz czuć się pewniej na pierwszych zajęciach praktycznych i szybciej osiągniesz zamierzone efekty.

Odpowiedni ubiór

Przede wszystkim zadbaj o komfort. Wybierz taki strój, w którym czujesz się dobrze i który nie będzie krępować Twoich ruchów. Nie polecamy obcisłych ubrań, długich sukienek czy kurtek z wysokim kołnierzem ograniczających ruchy głową.   

Zadbaj o wygodne obuwie. Wybierz takie, którego podeszwa nie jest zbyt gruba. Pozwoli to lepiej wyczuć oprzyrządowanie w postaci pedałów. Dzięki temu szybko zrozumiesz jak ruchy Twoich stóp wpływają na zachowanie samochodu na drodze. Świetnie sprawdzą się trampki, których podeszwa jest dość cienka i jednocześnie gumowa co dodatkowo zapewni stabilizację i zmniejszy ryzyko ześliźnięcia się stopy ze sprzęgła czy hamulca roboczego. 

Choć kwestia ubioru może wydawać się banalna, w rzeczywistości okazuje się bardzo ważna. Szczególnie na początku motoryzacyjnej przygody. Wpływa nie tylko na nasz komfort, ale także na bezpieczeństwo w czasie nauki i szybsze osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Skupisz się na tym co istotnie, a nie na siłowaniu się z niewygodnymi ubraniami. 

Odpuść sobie energetyki czy kawę

Choć ta druga czasem warunkuje wstanie z łóżka, nie pij jej więcej niż to konieczne. Jazda samochodem sama z siebie pobudza, dlatego też odradzamy dodatkowe, sztuczne pobudzanie swojego organizmu. Mimo dobrych chęci możesz wywołać skutek odwrotny i sprawić, że Twój organizm będzie nadaktywny, a Ty będziesz mieć problemy ze skupieniem się. Stres jest naturalną reakcją organizmu i dobrze, że go odczuwasz. Nie walcz z nim, a nasi instruktorzy wszystko Ci spokojnie wytłumaczą i pomogą oswoić się z nowym wyzwaniem.   

„OK, ale ja nigdy nie prowadziłem samochodu…”

Nie ma w tym nic dziwnego! Po to przychodzisz na kurs, aby się tego nauczyć i po to jesteśmy aby w tym Ci pomóc. Choć dla wielu osób rozpoczynających jazdy jest to jednej z argumentów generujących stres to tak naprawdę 99% kursantów nigdy nie siedziało za kółkiem. Więc nie ma się czym przejmować.

Dodatkowo- nie ucz się tego na siłę przed rozpoczęciem jazd, ponieważ możesz wypracować sobie nieprawidłowe nawyki. Pamiętaj, że kierowcy ze stażem mają swoje przyzwyczajenia, które często mijają się z tymi wzorcowymi.

Jazda samochodem po mieście

Kolejnym czynnikiem stresogennym wśród kursantów jest jazda po centrum Rzeszowa. Nie martw się jednak na zapas. Jesteśmy doświadczoną ekipą instruktorów i korzystamy z przyjaznej nowicjuszom techniki stopniowania trudności zadań. Na pierwszych godzinach nikt nie będzie kazał Ci zawracać na rondzie lub skręcać w lewo na światłach kolizyjnych. W pierwszej kolejności zadbamy o oswojenie się z samochodem i poruszanie się nim jako kierowca. Trudniejsze trasy będziemy pokonywać, gdy te łatwiejsze nie będą już dla Ciebie wyzwaniem. 

Kontakt z instruktorem

Ostatni element, o którym warto pamiętać. Zdarza się często, że miejsce gdzie będziemy rozpoczynać zajęcia praktyczne jest wykorzystywane przez wiele szkół jazdy. Dlatego też warto zapisać sobie imię, nazwisko i numer telefonu instruktora. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której nie możesz znaleźć swojej „elki”. Jeden telefon i wszystko jasne. 

Podsumowanie

Pamiętaj, że to są pierwsze jazdy. Instruktor doskonale wie, że jesteś osobą początkującą i nie będzie wymagał skomplikowanych manewrów, ani nie przewiezie Cię od razu po największych skrzyżowaniach. Wszystko w swoim czasie. Koniecznie przyjdź z pozytywnym nastawieniem i chęcią nauki, a my zajmiemy się resztą!